2019-nCoV Akut Solunum Yolu Hastalığı nasıl ortaya çıkmıştır?

Corona Virüs ilk olarak 23 Aralık 2019 Tarihinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hayvan pazarında balık satıcısı bir kadında görülmüştür. Bu vakada hastalık ateş, öksürük ve göğüste sıkışma şeklinde belirtiler göstermiştir. İkinci vaka da bu hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkekte görülmüştür. Belirtiler aynıdır.

Corona virüs şu anda ise 6 kıtada 74 ülkeye yayılmış durumdadır. Son açıklanan verilere göre 89000’i aşan vaka arasından 3048’i can kaybı ile sonuçlandı. Bu yayılmanın ve kayıpların pek tabii teknolojik gelişmelere ve üretimlere de etkisi çok büyük oldu. 

PS5 And XBOX ile ilgili görsel sonucu

PS5 Ve XBOX Series X’in Çıkış Tarihi Ertelenebilir

Muhtemelen en kötü senaryo olsa da, PS5 ve Xbox Series X konsollarının çıkış tarihlerinin 2020 boyunca ertelenmesi ihtimali var. Her iki şirket de gelecek nesil oyun makinelerini piyasaya sürmeyi planladıklarını doğruladı. Normal şartlarda her ikisininde çıkış tarihi Ekim-Kasım 2020 olarak belirtilmişti. Ancak son yaşanan corona virüs salgınlarından ötürü ertelenme ihtimalleri üzerine konuşulmaya başlandı.

Bunun yanı sıra SONY, PS5’in tanıtılacağı ve çıkacak yeni oyunların demolarının yayınlanacağı PAX East fuarına katılmayacağını belirtti. SONY katılmama sebebinin çalışanlarının sağlığı olduğunu ve böyle bir salgın durumunda insanların fuara olan ilgisinin azaldığını belirrti. Bunun sonucunda PAX East fuarı daha ileri bir tarihe ertelendi.

Fabrikaları ve Teknoloji Firmalarını da Etkiledi

Motor üreticisi Cummins (CMI), Lincoln Electric Holdings (LECO) ve endüstriyel ekipman üreticisi Terex (TEX) yakın tarihli bir konferansta virüsün ilk çeyrek kazançlarına zarar verebileceğini belirtti. Dünyanın corona virüs salgınından ötürü Çin merkezli üretilen ürünlere olan ilgisinin azaldığını ve bu sebepten ötürü ihracat konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Bunun yanı sıra Koronavirüs ABD’de zar zor temas etmiş olsa da, dünyanın en güçlü teknoloji şirketlerinin beşindeki operasyonları aksıyor. Bir Microsoft çalışanı Buzzfeed’te Corona Virüs hakkında “Herkesin aklında.” dedi.

COVID-19 hakkında hala çok şey bilinmiyor, ancak Google, Microsoft, Facebook, Apple ve Amazon’daki liderler hali hazırda seyahatlerini sınırlıyor, çalışanları dikkatli olmaya çağırıyor ve olası bir salgına hazırlanırken konferansları iptal ediyorlar. Bu sebepten ötürü teknoloji devlerinden gelen bilgi akışı da yavaşlamış durumda.

  • Google, bir çalışanı corona virüse yakalanmış durumda.
  • Microsoft bu yılki San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’ndan çekildi.
  • Perşembe günü Facebook, yılın en önemli etkinliği olan San Jose’deki yıllık F8 geliştirici konferansını iptal etti, bunun yerine daha küçük yerel toplantılar seçti.
  • Apple, Çin’deki yavaşlamalardan sonra tedarik zincirini geri almak için adeta sprint yapıyor. Ve Amazon, çalışanlarının ABD içindeki ve uluslararası seyahatlerini sınırlayacağını açıkladı.