Hemen hemen herkes “Nijeryalı Prens Aldatmacası”nı duymuştur. Bu e-mail yoluyla insanlardan para toplamaya dayanan bir dolandırma yöntemi.

Elizabeth Holmes veya Fyre Festivali olmadan önce Nijeryalı prens aldatmacası vardı. Onlarca yıldır, bu dijital dolandırıcı size ömrünüzde göremeyeceğiniz bir fırsat sunmak için spam filtrelerinden geçiyor ve size ulaşıyor. “Efendim, Western Union hesabında hak talebinde bulunmadığınız milyonlarca dolarınızın olduğunu biliyor muydunuz? Çıkartmanıza yardım edebilirim. Banka havalesini tamamlamak için tek ihtiyacımız küçük bir nakit avans ve bir banka hesap numarası. Bu nakit işlemlerini hallettikten sonra hesabınıza gün içerisinde 1 milyon dolar yatacaktır.” gibi cümlelerle sizi ağınıza düşürmeye çalışıyor.

Çoğu insan bunun bir aldatmaca olduğunun farkında lakin hala farkında olmayanlar var. 419 sahtekarlığı olarak da bilinen Nijeryalı prens, Fransız Devrimi’nden sonra ortaya çıkan bir avans ücreti aldatmacası olan ve yüzyıllarca süren İspanyol mahkum dolandırıcılığında bir varyasyon. O yıllarda da aslında var olmayan bir asilzade ve ya bir prens tarafından yazılmış mektupla insanlara ulaşıyor ve dolandırıyordu. Erken internetle yakından ilişkili olsa da, Nijeryalı prens ilk olarak 1980’lerde Batı Afrikalı dolandırıcıların dünya çapında salyangoz posta dolandırıcılığı mektuplarına başladığı zaman küreselleşti. Bugün, gerçek bir tehditten daha çok delice gibi görünüyor, ancak Nijeryalı prens dolandırıcısına hala kananlar var: Hatta öyle ki; sadece 2018 yılında bu dolandırıcılık yöntemiyle Amerikalılar 700.000 dolardan fazla para kaybettiler.

Türkiye’de kaç insanın dolandırıldığına dair bi açıklama yok fakat tahminlere göre her sene 10 ila 15 kişi bu yöntemle dolandırılmakta. Eğer sizlerde Nijeryalı bir prensten gelen maille karşılaşırsanız hemen sevinmeyin ve bu dolandırıcıları sevindirmeyin.